Email
info@karismacademy.com

تغذیه در اختلال خواب

بی خوابی یکی از مشکلات بزرگ بسیاری از افراد به شمار می آید.
بررسی های اخیردر سراسر جهان نشان می دهند که ساعات خواب در افراد، رو به کاهش است که این امر منجر به خستگی و بی حالی آنها پس از بیداری و درواقع کسالت آنها در زمان کار وفعالیت می شود.
از عوارض جدی بی خوابی وکمبود خواب می توان به موارد زیر اشاره کرد:
آسیب به قدرت تفکر، تعقل و مهارت تصمیم‌گیری، ضعف حافظه، افسردگی و زودرنجی، تاثیر بر هورمون‌های جنسی، پُراشتهایی، ناتوانی در کنترل استرس و اختلالات بینایی.همچنین بی خوابی بر میزان ترشح هورمون ها، ضربان قلب، متابولیسم و بازده مغز اثر می گذارد و زمینه ساز دیابت و افسردگی است و خطر ابتلا به سکته ی مغزی را به خصوص در جوانان افزایش می دهد.
بسیاری از مبتلایان به بی خوابی، از داروهای آنتی هیستامین به عنوان خواب آور استفاده می‌کنند، در صورتی که این داروها برای درمان آلرژی استفاده می‌شوند و خواب آوری این داروها، در حقیقت یک اثر جانبی و سوء محسوب می‌شود و اقدامی کاملا اشتباه است.

به چندی از توصیه های لازم درجهت بهبود کم خوابی یا بی خوابی دقت بفرمایید:

1.حداقل 2 تا 3 ساعت قبل از خواب ، وعده ی غذایی اصلی خود را صرف نمایید.
زیرا عدم هضم کامل مواد غذایی و پربودن معده باعث اختلالات گوارشی و در نتیجه خواب آشفته می شود و افرادی كه زمان صرف وعده ی غذایی و خواب آن ها هم زمان است،خواب خوبی را تجربه نمی كنند.
2.بهتر است غذاهای شور،پر پروتئین و چرب ، به عنوان آخرین وعده ی غذایی در روز مصرف نشوند.
.زیرا غذاهای شور و پر پروتئین با کم کردن آب بدن باعث تشنگی فرد می شوند و فرد را در اواسط خواب بعلت تشنگی بیدارمی کنند.غذاهای چرب نیز باعث سنگینی معده می شوند.
3.میزان قند موجود در خون.
منابع دارای کربوهیدرات را کمتر مصرف کنید.بهتر است کربوهیدرات مصرفی همراه با پروتئین و مقداری فیبر باشد تا آزاد سازی قند با سرعت کمتری صورت گیرد.
4.تریپتوفان:
تریپتوفان به فرد آرامش می دهد و خواب راحت تری را برایتان فراهم می کند.برای اینکه خواب آرام و راحت تری داشته باشید، غذاهای حاوی تریپتوفان بالا مانند مرغ، پنیر، توفو، آجیل، تخم مرغ، ماهی تن، موز، سیب، شیر(شیر گرم تریپتوفان بالاتری دارد)مصرف کنید.
تریپتوفان برای رسیدن به مغز(مغز جاییست که در آن تریپتوفان تبدیل به سروتونین می شود) نیاز به همراهی انسولین دارد.پس خوردن مقدار کمی کربوهیدرات لازم است.
5.ویتامین های گروه B به ویژه B3 به بهبود بی خوابی کمک می کنند.
سیب زمینی، قارچ، ذرت،گندم از منابع مهم ویتامین B3 به حساب می آیند.
6.افزایش منیزیم بدن:
منیزیم بدنتان را با خوردن سبزیجات برگ سبز (ماننداسفناج،کاهو،کلم پیچ و...) و کدوتنبل بالا ببرید تا خواب آرامی راتجربه کنید.

برچسب ها:

تغذیه

نظرات

نظر شما درباره این مطلب